Δράση ενημέρωσης μαθητών για το βαμβάκι

Δράση ενημέρωσης μαθητών για το βαμβάκι, της Διεπαγγελματικής Οργάνωσης Βάμβακος

Σας ενημερώνουμε ότι η Διεπαγγελματική Οργάνωση Βάμβακος (ΔΟΒ), μη κερδοσκοπικός φορέας με μέλη παραγωγούς και εκκοκκιστές βάμβακος, υλοποιεί πενταετές πρόγραμμα ενημέρωσης των καταναλωτών για τις πολλαπλές χρήσεις του βάμβακος, τα χαρακτηριστικά του και τη σημασία του για την εθνική οικονομία.

Μεταξύ των δράσεων περιλαμβάνεται η διανομή στους μαθητές - μαθήτριεςκαι των τριών τάξεων όλων των Γενικών και Επαγγελματικών Λυκείων της χώρας, ενός ενημερωτικού τρίπτυχου και μίας αφίσας για το βαμβάκι σε έντυπη μορφή, δράση για την οποία έχει λάβει την έγκριση από το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων.

Στόχος της πρωτοβουλίας αυτής είναι η εξοικείωση της νέας γενιάς με μία παραδοσιακή μεν, δυναμική δε καλλιέργεια της πατρίδας μας, η οποία επιδιώκει την παραγωγή προϊόντων υψηλής ποιότητας και ασφάλειας για τους καταναλωτές, με σεβασμό στο περιβάλλον και στην κοινωνία που τα παράγει.

Η εκτύπωση και η αποστολή όλου αυτού του υλικούμέχρι την πόρτα του κάθε σχολείου γίνεται με ευθύνη της ΔΟΒ.

Στις επόμενες ημέρες αναμένεται να γίνει η διανομή του στα Γενικά και Επαγγελματικά Λύκεια της περιοχής σας.

Ζητάμε τη δική σας συνδρομή για:

• Τη διανομή του εκπαιδευτικού υλικού, ΣΕ ΚΑΘΕ ΛΥΚΕΙΟ, ΣΕ ΚΑΘΕ ΤΑΞΗ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΘΕ ΤΜΗΜΑ,ΣΕ ΕΚΑΣΤΟ/Η ΜΑΘΗΤΗ/ΤΡΙΑμε την πολύτιμη βοήθεια του εκπαιδευτικού προσωπικού.
  • Την αξιοποίηση έτοιμου διδακτικού εκπαιδευτικού οπτικοακουστικού υλικού σε μορφή βίντεο για το βαμβάκι, τις χρήσεις και τα πλεονεκτήματα αυτού, που είναι διαθέσιμο στην ιστοσελίδα της ΔΟΒ στην ενότητα ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΥΛΙΚΟ με τίτλο «ΤΟ ΒΑΜΒΑΚΙ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΑΣ».

• Λοιπές Πληροφορίες για εμπλουτισμό της διδακτικής ώρας υπάρχουν διαθέσιμες εδώ-ΑΛΛΑΖΩ ΤΗ ΜΟΔΑ

Το εν λόγω εκπαιδευτικόπρόγραμμα αποσκοπεί στην ευαισθητοποίηση των μαθητών και μαθητριών σχετικά με την αξία του συγκεκριμένου προϊόντος, αλλά και στη δυνατότητα πιθανής επαγγελματικής ενασχόλησής τους και σταδιοδρομίας στον κλάδο του βάμβακος.

Μπορείτε να κάνετε ελεύθερη χρήση όλου του υλικού.

Πληροφορίες και Υποστήριξη για τη διδασκαλία του μαθήματος: κα Γιόλα Φράγκου (This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.">yfragkou@sbtse.gr, 24210-29407) & κα Κρισέλεν Ζαρμπούνη (This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it., 24210-29408).

Για να κατεβάσετε την αφίσα πατήστε ΕΔΩ, για το τρίπτυχο ΕΔΩ και την έγκριση ΕΔΩ