Η Ιστορία του Σχολείου μας

Το Λύκειο Ορχομενού έχει κτιστεί σε οικόπεδο συνέχεια του οικιστικού ιστού της πόλης και συνορεύει με άλλα σχολεία: 2ο δημοτικό, 1ο και 2ο γυμνάσιο και βρίσκεται στο Β.Α άκρο του όρους Ακοντίου, κάτω από την άγρυπνη επιτήρηση της μυκηναϊκής ακρόπολης του Ορχομενού.

Κτιριακά άρχισε να λειτουργεί το σχολ. Έτος?? και εξυπηρετεί τις εκπαιδευτικές ανάγκες των τοπικών κοινοτήτων: Αγίου Δημητρίου & Μαυρόγειας, Αγίου Σπυρίδωνα & Ανδρέα, Διονύσου, Καρυάς, Κάστρου, Παύλου & Λουτσίου, Πύργου.

Η ορθοκανονική δομή του κτιρίου και η ανάπτυξη του γύρω από μια εσωτερική αυλή καθορίζουν τον ιδιαίτερο τύπο του, προσδιορισμένο από την ιδέα της συμμετρίας, της αναλογίας και της λιτότητας, την αισθητική δηλαδή του ελληνικού πολιτισμού και ενταγμένο στο φυσικό περιβάλλον της περιοχής, καθαρά αγροτικής.

Το συγκρότημα διαθέτει:
? Αίθουσες διδασκαλίας που αναπτύσσονται γύρω από μια εσωτερική παραλληλόγραμμη αυλή , ως χώρος αύλησης των μαθητών
? Βιβλιοθήκη
? Εργαστήριο Φυσικών Επιστημών