Η Διεύθυνση του σχολείου μας

Υποδιευθυντής είναι ο Γκιζίμης Κων/νος Φυσικός

Διευθυντής

ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ ΓΕΝΙΚΟΥ ΛΥΚΕΙΟΥ ΟΡΧΟΜΕΝΟΥ

Ο Διευθυντής  του Λυκείου αποτελεί την κορυφή της πυραμίδας της σχολικής κοινότητας και έχει, ως εκ τούτου, επιφορτιστεί με την ευθύνη της άριστης λειτουργίας του σχολείου.

Η εξουσία του πηγάζει από τις αρμοδιότητες που του χορηγούν οι νομοθετικές διατάξεις και από την προσωπικότητά του.

Ο Διευθυντής, σε συνεργασία με το Σύλλογο των Διδασκόντων Καθηγητών και τις ισχύουσες νομοθετικές διατάξεις, έχει την πλήρη και αποκλειστική ευθύνη για την εφαρμογή των κανόνων της χρηστής διοίκησης.

Ο Διευθυντής εκπροσωπεί το σχολείο σε οποιαδήποτε δραστηριότητα εκτός σχολικής μονάδας.

Οι μαθητές έχουν, για προσωπικά τους θέματα, άμεση πρόσβαση στο Γραφείο του Διευθυντή. Ομαδικά θέματα Μαθητικών Κοινοτήτων επιλύονται από τους Υπεύθυνους Καθηγητές και μόνον σε έκτακτες περιπτώσεις συζητούνται με το Διευθυντή του σχολείου ή / και με το Σύλλογο των Διδασκόντων Καθηγητών.

Ο Διευθυντής συνεργάζεται στενά με τους γονείς και το Συλλογικό τους όργανο, που είναι ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων, ο οποίος εκπροσωπείται από το Διοικητικό του Συμβούλιο. Γνωστοποιήσεις προς το Διοικητικό Συμβούλιο του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων θεωρούνται ότι είναι γνωστοποιήσεις προς όλους τους γονείς των μαθητών του Γυμνασίου.

Ο Διευθυντής συνεργάζεται και δέχεται εντολές από τις υπερκείμενες Αρχές (Υπουργείο  Παιδείας και Θρησκευμάτων, Περιφερειακή Διεύθυνση Στερεάς Ελλάδος, Διεύθυνση  Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ν. Βοιωτίας), συνεργάζεται με όλες τις σχολικές μονάδες Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, την Τοπική Αυτοδιοίκηση, τους επιστημονικούς, αθλητικούς και πολιτιστικούς φορείς και Ιδρύματα, τις Δημόσιες Υπηρεσίες και τον ιδιωτικό φορέα, προκειμένου να προαχθεί η βελτίωση της παρεχόμενης παιδείας στους μαθητές του Γενικού Λυκείου Ορχομενού.

Ο Διευθυντής συνεργάζεται με τον εκλεγμένο πρώτο πολίτη του  Δήμου Ορχομενού με το Δημοτικό Συμβούλιο και τον Πρόεδρο της Σχολικής Επιτροπής προς τους οποίους υποβάλλει αιτήματα για ικανοποίηση αναγκών, προκειμένου να υπάρξει συνεχής βελτίωση των συνθηκών διαβίωσης των μελλοντικών υπεύθυνων πολιτών της πόλης.

Ο Διευθυντής έχει την πλήρη ευθύνη της ανάτασης και ανάπτυξης όλης της σχολικής κοινότητας.

Υποδιευθυντής

Ο υποδιευθυντής της σχολικής μονάδας αναπληρώνει τον διευθυντή σεολες τις λειτουργίες του και τον βοηθεί στο καθημερινό του έργο.