Σύλλογος Διδασκόντων

Ο Σύλλογος των Διδασκόντων Καθηγητών του Λυκείου αποτελεί το κυρίαρχο συλλογικό όργανο του σχολείου, το οποίο λαμβάνει σύννομες αποφάσεις καθολικής ισχύος.
Η ισχύς των αποφάσεων του Συλλόγου των Διδασκόντων Καθηγητών του Λυκείου υπερβαίνουν αυτές των διδασκόντων καθηγητών και του διευθυντή του σχολείου.
Ο Σύλλογος των Διδασκόντων Καθηγητών συνεδριάζει εκτός ωραρίου διδασκαλίας υπό την Προεδρία του Διευθυντή του Γυμνασίου, σε Τακτικές Παιδαγωγικές Συνεδριάσεις κατά τη διάρκεια του σχολικού έτους και, προκειμένου για έκτακτα και οξέα γεγονότα ή θέματα, σε Έκτακτες Παιδαγωγικές Συνεδριάσεις, με διαδικασίες που προβλέπονται από τις διατάξεις της κείμενης νομοθεσίας.
Οι αποφάσεις του Συλλόγου είναι σεβαστές και εφαρμοστέες από την ολομέλεια των καθηγητών και των μαθητών του σχολείου.
Τα πρακτικά των συνεδριάσεων του Συλλόγου των Διδασκόντων Καθηγητών του Γυμνασίου εγγράφονται στο Βιβλίο Πρακτικών του Γυμνασίου και θεωρούνται επίσημα έγγραφα και αποφάσεις.
Οι αποφάσεις του Συλλόγου των Διδασκόντων Καθηγητών του Λυκείου αφορούν άμεσα σε όλη τη μαθητική κοινότητα και, έμμεσα, στην ευρύτερη κοινωνία, με την έννοια ότι πολλές αποφάσεις έχουν σαν τελικούς αποδέκτες τους γονείς των μαθητών και την Τοπική Αυτοδιοίκηση. Ως εκ τούτου, το κύρος και η ισχύς των αποφάσεων έχουν υπεύθυνο και καθολικό χαρακτήρα.
Ο Σύλλογος των Διδασκόντων Καθηγητών του Λυκείου μπορεί να δεχθεί παρατηρητές κατά τις συνεδριάσεις του, οι οποίοι όμως δεν μπορούν να παρευρίσκονται κατά τη διαδικασία λήψης των αποφάσεων.