Δικαιολογητικά εγγραφής μαθητών στην Α, Β και Γ τάξη του ΓΕΛ Ορχομενού

Οι γονείς πρέπει να εκτυπώσουν πάλι την αίτηση ? δήλωση από το σύστημα e-eggrafes και να την προσκομίσουν στο σχολείο

Σύμφωνα με ανακοίνωση του ΥΠ.Π.Ε.Θ. από 22/6/2018 έως και 29/6/2018 θα μπορούν οι ενδιαφερόμενοι να ενημερωθούν μέσω της εφαρμογής e-eggrafes για το αποτέλεσμα της δήλωσης προτίμησής χωρίς δυνατότητα τροποποίησης.

Από 25/6/2018 έως και 29/6/2018 για όσους απορρίφθηκαν ή δεν έχουν υποβάλει Ηλεκτρονική Αίτηση εγγραφής για λόγους ανωτέρας βίας, θα υπάρχει δυνατότητα υποβολής Ηλεκτρονικής Αίτησης εγγραφής-Δήλωσης προτίμησης για τα ΓΕ.Λ. και ΕΠΑ.Λ. μέσω της εφαρμογής.

Α? ΤΑΞΗ ΤΟΥ ΓΕΛ

Για την εγγραφή μαθητή/τριας στην Α? τάξη του ΓΕΛ οι ενδιαφερόμενοι/ες καλούνται, προκειμένου να ολοκληρώσουν την εγγραφή τους, να υποβάλουν μέχρι 29/6/2018  :

1.Αίτηση εγγραφής (Δίνεται από το σχολείο)

2.Απολυτήριο Γυμνασίου (Διαβιβάζεται υπηρεσιακά)

3.Εκτύπωση της Οριστικής Ηλεκτρονικής Δήλωσης Προτίμησης (από το σύστημα e-eggrafes).

4.Υπεύθυνη Δήλωση του ν. 1599/1986 (Α? 75), του κηδεμόνα του/της μαθητή/τριας ή του/της ιδίου/ας αν είναι ενήλικος/η στην οποία θα δηλώνονται:

αα) Η νομιμότητα της άσκησης της κηδεμονίας σε περίπτωση που ο/η μαθητής/τρια είναι ανήλικος/η.

γγ) Ότι ο/η εγγραφόμενος/η μαθητής/τρια δεν φοιτά σε άλλο Γενικό Λύκειο ή Επαγγελματικό Λύκειο ή σχολείο της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης οποιουδήποτε Υπουργείου ή σε σχολή της Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης ή στο μεταλυκειακό έτος-τάξη μαθητείας των ΕΠΑ.Λ. ή σε Ινστιτούτο Επαγγελματικής Κατάρτισης (Ι.Ε.Κ.) ή αντίστοιχων εκπαιδευτικών ιδρυμάτων του εξωτερικού.

δδ) Ότι ο/η εγγραφόμενος/η μαθητής/τρια δεν είναι κάτοχος Απολυτηρίου ΕΠΑ.Λ.

(Δίνεται και συμπληρώνεται στο σχολείο)

5.Φωτοαντίγραφο δελτίου αστυνομικής ταυτότητας του/της μαθητή/τριας εφόσον υπάρχει

6.Το Ατομικό Δελτίο Υγείας του Μαθητή (ΑΔΥΜ) (ΦΕΚ 1293/Β΄/ 21-05-2014). Είναι απαραίτητο να υποβληθεί στο Λύκειο προκειμένου ο μαθητής/τρια να δικαιούται συμμετοχή στο μάθημα της Φυσικής Αγωγής. Μέχρι να υποβληθεί ο μαθητής δεν συμμετέχει στο μάθημα.

7.Μόνο για τους αλλοδαπούς μαθητές χρειάζεται Πιστοποιητικό γέννησης από τη χώρα καταγωγής τους μεταφρασμένο.

Β? ΚΑΙ Γ? ΤΑΞΗ ΤΟΥ ΓΕΛ

Για την εγγραφή μαθητή/τριας στην Β? και Γ΄ τάξη του ΓΕΛ οι ενδιαφερόμενοι/ες καλούνται, προκειμένου να ολοκληρώσουν την εγγραφή τους, να υποβάλουν τα παρακάτω δικαιολογητικά:

1.Αίτηση εγγραφής (Δίνεται από το σχολείο)

2.Εκτύπωση της Οριστικής Ηλεκτρονικής Δήλωσης Προτίμησης (από το σύστημα e?eggrafes).

3.Υπεύθυνη Δήλωση του ν. 1599/1986 (Α? 75), του κηδεμόνα του/της μαθητή/τριας ή του/της ιδίου/ας αν είναι ενήλικος/η στην οποία θα δηλώνονται:

ββ) Η αποδοχή της ηλεκτρονικής ενημέρωσης για ζητήματα της πορείας φοίτησης του/της μαθητή/τριας, καθώς και η ηλεκτρονική διεύθυνση για την παραλαβή των ηλεκτρονικών μηνυμάτων και/ή ο αριθμός του τηλεφώνου στο οποίο θα αποστέλλονται τα SMS. (Δίνεται και συμπληρώνεται στο σχολείο)

Για να κατεβάσετε την υπεύθυνη δήλωση για μαθητές Α΄ Λυκείου πατήστε ΕΔΩ

Για να κατεβάσετε την υπεύθυνη δήλωση για μαθητές Β΄και Γ΄ Λυκείου πατήστε ΕΔΩ